štvrtok 23. apríla 2020

Sluchovorovnovážny orgán


Orgánom sluchu a rovnováhy je ucho.

Má 3 časti:
1. vonkajšie ucho – ušnica  + zvukovod
2. stredné ucho -  bubienok +  3 kostičky ( kladivko, nákovka, strmienok)  a
3. vnútorné ucho – tvorí ho tak zvaný slimák na ktorom sú tri polkruhové kanáliky 
Stredné ucho spája s ústnou dutinou Eustachova trubica , kvôli vyrovnávaniu tlaku
Stavba sluchovo – rovnovážneho orgánu
SLUCH
Zvukové vlny zachytáva ušnica a zvukovod ich privádza k bubienku. Bubienok sa pod nárazmi vĺn rozkmitá – premení zvuk na mechanickú prácu. Kmitanie sa ďalej pomocou sluchových kostičiek zosilní a prenesie do slimáka. Slimák je vyplnený tekutinou ktorou sa kmitanie dobre šíri a dráždi sluchové receptory na vnútornej stene slimáka. Receptory sú napojené na sluchový nerv, ten privádza vzruchy do mozgu, kde si zvuk uvedomíme.
ROVNOVÁŽNY ORGÁN
Je uložený v polkruhových kanáloch a vo vačkoch na slimáku, ktoré sú vyplnené tekutinou. Zmyslovými bunkami sú vlásky, ktoré drážia malé, plávajúce kryštáliky. Kryštáliky sa pri každej zmene polohy hlavy pohnú v smere zemskej príťažlivosti – podráždia vlásky a mi si uvedomíme zmenu polohy hlavy a tela. Na kryštáliky v uchu môže ale pôsobiť aj odstredivá sila, preto piloti stíhačiek, alebo gymnasti, krasokorčuliari, alebo akrobati sa učia rovnovážny orgán ignorovať.
DOMÁCA ÚLOHA: Napíš mi ( najneskôr v utorok 29.4. ), na:  jurajlaubert15@gmail.com  odpoveď na otázku:  Čo najčastejšie poškodzuje ľudský zrak a sluch?   Pozn.: Pri odpovedi si pomôž s učebnicou!
DOBROVOĽNÁ DOMÁCA ÚLOHA (ak máš chuť, schopnosti a podmienky):
1.      Na rovnom voľnom priestranstve (najlepšie na trávniku) polož na zem PET fľašu.
2.      Vzpriamený(á) sa postav sa asi 3 metre od fľaše.
3.      Ruky polož na ramená.
4.      Drobným a rýchlym prešľapovaním sa aspoň 10 – 15 sekúnd čo najrýchlejšie toč na mieste okolo svojej osi tela.
5.      Po niekoľkých sekundách rýchleho točenia náhle prestaň a čo po najkratšej trase sa vyber k PET fľaši a uchop ju do ruky.
POZOR: Tento pokus nemožno robiť v uzavretých a stiesnených priestoroch a ani v blízkosti pevných či ostrých predmetov, plotov, stien a podobne. Nemôžete ho robiť ani vtedy, ak trpíte závraťou, poruchami rovnováhy, alebo nejakým iným telesným oslabením!